Celulitida tzv."pomerančová kůže"

Celulitida postihuje ženy všech věkových kategorií. Není to jen problém žen silnějších, ale také těch štíhlých.

 

Vznik a příčina celulitidy

Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a v důsledku ochablého podkožního vaziva.

Zbytnělé tukové buňky a jejich následné shluky, zabraňují řádnému prokrvení a zároveň brání odvodu odpadních látek lymfatickým systémem. V tukových buňkách se tyto zplodiny metabolismu hromadí, a tím zvětšují svůj objem. Vznik celulitidy podporuje také ochablé podkožní vazivo a jeho uspořádání, odlišné u žen a u mužů. Zbytnělé tukové buňky se cestou nejmenšího odporu vytlačují viditelně na povrch kůže.

Příčinou celulitidy mohou být špatné stravovací návyky, nadváha, nedostatečný příjem tekutin, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce, stres, kouření a alkohol, nadměrné pití kofeinových nápojů, puberta, těhotenství, stárnutí, genetická dispozice.

 

Příznaky celulitidy

Celulitidou se označují nerovnosti na pokožce, projevující se vznikem hrbolků a drobných dolíčků, zejména v oblasti stehen a hýždí, ale i na břiše a pažích.

 

Podle stupně postižení rozlišujeme čtyři stádia celulitidy.

1. stádium - patrné pouze při provedení kompresního testu ( roztaženými prostředníky a palci obou rukou, pevným stlačením směrem k sobě)

2. stádium - viditelné nerovnosti kůže při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce, nebo viditelné při ostrém bočním světle

3. stádium - nerovnosti jsou viditelné vždy, bez ohledu na osvětlení, stání, sezení či ležení

4. stádium - hrubé nerovnosti spojené s nadměrnou nadváhou, otoky a bolestivostí

 

Možnosti nápravy

Existuje několik možností, jak celulitidě předcházet nebo se jí zbavit. Musíte se však obrnit pevnou vůli !

 

Strava

Nezbytná je pravidelná a zdravá strava. Vyškrtněte z jídelníčku především uzeniny, vepřové a uzené maso, smažená jídla a slané tučné sýry. Úplně vynechejte také cukry, sladkosti, chipsy, výrobky z bílé mouky, konzervované potraviny, instantní výrobky, loupanou rýži, ale i rafinované a ztužené tuky.

Dejte přednost čerstvé zelenině a čerstvému ovoci, tvarohu, netučným sýrům, podmáslí, syrovátce, celozrným výrobkům, neloupané rýži, luštěninám. Z masa vybírejte drůbeží, libové hovězí nebo telecí maso a netučné ryby.

Při dodržování pitného režimu vynechejte všechny slazené nápoje, černý čaj, alkohol i kofeinové nápoje. Pijte hodně čisté vody bez bublinek, bylinné čaje, ovocné a zeleninové šťávy.

 

Pohyb

Velmi vhodným pohybem je relaxační běh, dlouhodobější rychlá chůze, ale i jízda na kole, plavání a tanec. Tyto aktivity posilují svalovou hmotu v oblastech vzniku celulitidy (dolní končetiny, hýždě, břicho) a tím podporují správnou funkci lymfatického systému.

 

Lymfodrenáž

Předpokladem kůže bez celulitidy je pročištění a zprůchodnění lymfatického systému a odvedení odpadních látek z organismu. Správná funkce lymfatického systému je podmínkou úspěšného odstranění celulitidy, ale také podmínkou úspěšného hubnutí.

 

Vacupress SMP Weyergans

Přístroj využívaný k formování postavy. Je velmi účinný na odbourávání tuků, zlepšení lymfatického toku, zpevnění ochablého podkožního vaziva a vyhlazení pokožky. V kombinací s lymfodrenáží je ideálním řešením při odstraňování celulitidy, ale i redukci tukových polštářků.

 

Kosmetické přípravky

Vhodné kosmetické přípravky je důležité aplikovat jemnou masáží od kotníků směrem k tříslům.

 

Hodně úspěchů ve Vaší snaze !